Innovatsiooni ja konkurentsivõime edendamine läbi digimajanduste: linnadevaheline koostöö Brno ja Tallinna vahel
Kus veel oleks parem neid teemasid käsitleda kui Tallinnas, mis on digitaliseerimise ja e-valitsemise edetabelistes üks juhitvaid linnu. Ehkki Eestis elab vaid 1,3 miljonit inimest, on meil Euroopa Liidu riikide seas üks kõrgemaid idufirmade ja investeeringute määr elaniku kohta. Eesti idufirmade sektor kasvab igal aastal umbes 30% ja ainuüksi 2023. aastal maksid idufirmad tööjõumakse 232 miljoni euro väärtuses. Brno linna esindajad tahtsid saada täpsemat ülevaadet, kuidas see kõik toimib, ning seetõttu võtsid nad ühendust Tallinna Teaduspargi ja linna esindajatega, et korraldada vahetusprogramm EUI linnadevahelise koostöö raames.
Pärast mõningaid algseid väljakutseid ja EUI meeskonna abi leidmaks õigeid kontakte, toimus külastus aprillis 2024. Vahetust koordineeris linnadevahelise vahetusprogrammi (C2C) moderaator, Alison Partridge.
Eesmärgid
Brno delegatsiooni kuulusid nii omavalitsuse kui ka Brno Teaduspargi esindajad, kes soovisid mõista Tallinna edu võtmetegureid ja uurida, kas mõni neist lahendustest oleks nende linna jaoks rakendatav. Brnot, kus elab umbes 380 000 inimest, nimetatakse tihti ka Moraavia Silicon Valley'ks. Linnas asub palju rahvusvahelisi ja kohalikke ettevõtteid, idufirmasid, teaduskeskusi ja ülikoole. Brno on nooruslik linn, kus elab umbes 80 000 tudengit.
Vahetusprogramm pidi pakkuma praktilisi näiteid innovatsioonist, ettevõtlusest ja nutika linna projektidest, mis võiksid Brnos inspireerida kohalikke muutusi. Samuti andis see võimaluse uute ja sisukate arutelude tekkeks kohalike sidusrühmadega.
Külastused
Külastus algas E-Eesti Esitluskeskusest, kus tutvustati Eesti digitaliseerimise ajalugu alates taasiseseisvumisest. Näidati, kuidas igal Eesti kodanikul on unikaalne elektrooniline ID-kaart, mida kasutatakse igapäevastes digitehingutes nii avalikus kui ka erasektoris. Tänu nutikatele andmete integreerimistele on mitmed keerulised protsessid automatiseeritud – näiteks on aastane tuludeklaratsioon eeltäidetud ning selle esitamine võtab vaid kaks minutit. Tallinnas on juba üle 3322 digiteenuse, mis hõlmavad nii avaliku kui erasektori lahendusi.
Delegatsioon külastas ka iga-aastast MELT innovatsiooni-foorumit, kus kohtuti Test in Tallinn ja Tallinnnovation meeskonnaga. MELT-i korraldab Tallinna linn koostöös Tehnopoliga ning igal aastal on erinev teema, 2024. aastal oli selleks tehisintellekt.
Delegatsioon kuulis ka FinEst Targa Linna Tippkeskuse pilootprojektidest, mis on muutnud Tallinna tõhusaks katsetuskohaks uutele linnalahendustele. Lisaks külastati Tehnopoli, kus saadi aru, kui suures ulatuses toetavad idufirmad ja innovatsioon töökohtade loomist ja majanduskasvu. Näiteks Tallinna Tehnopoli pindala on 70 000 m², kus tegutseb üle 350 ettevõtte, samas kui Brno tehnopargis on 62 000 m² ja vaid 40 ettevõtet.
Külastati ka Mektory’t, mis on TalTechi innovatsiooni- ja ärikeskus, ning pakub loovaid ruume innovatsiooniks ja testimiseks nii tudengitele, ettevõtetele kui ka avalikule sektorile.
Kõikjal, kus käidi, oli näha, kui avatud on Tallinn oma kodanike ja rahvusvaheliste partnerluste suhtes. Näiteks Avatud Raekojas saavad kohalikud uurida linna 3D-digitaalset kaksikut.
Õppetunnid ja tegevused
Arutelu käigus vaadati, millised külastuste elemendid olid Brno jaoks kõige olulisemad ning milliseid tegevusi võiks kaaluda. Mõned huvitavad punktid:
Kultuur ja mõtteviis: Tallinn on avatud ja paindlik. Rohkem kohtumisi ja võrgustikutööd võib olla kasulik.
Huvitavad programmid: Test in Tallinn, Tallinnnovation ja Prototron pakkusid inspiratsiooni. Koostöö ja ülesannete selge jaotamine on võtmetähtsusega.
Heaolu ja kasutajakogemus: Linnakeskkond ja töötajate heaolu on prioriteet.
ÜRO säästva arengu eesmärgid (SDG-d): Targa linna töödes tuleks SDG-d rohkem arvesse võtta.
Kolmikheeliksi mudel: Rohkem kohtumisi ja koostööd, et arutada, kuidas rakendada kolmikheeliksi mudelit targa linna töödesse.
Partnerlused: Proaktiivne suhtlus teiste linnade ja rahvusvaheliste partneritega on oluline.
Linn kui elav labor: Tallinn võimaldab ettevõtetel oma lahendusi testida – see on väärtuslik mõte ka Brno tulevaste linnaplaanide jaoks.
Pea meeles, et digitaliseerimine ei puuduta ainult tehnoloogiat – see on seotud juhtimise, läbipaistvuse ja kodanikukesksusega. Tallinna EUI linnadevaheline külastus pakkus Brno meeskonnale hindamatuid õppetunde ning tugevat alust uueks koostööks.
Alison Partridge, EUI (C2C) moderaator