Budování inovací a růstu prostřednictvím digitální ekonomiky: City-to-City Exchange mezi městy Brno a Tallinn
A kde jinde by se těmito otázkami mělo zabývat než v Tallinnu (EE), který se v mnoha různých indexech týkajících se různých aspektů digitalizace a e-governmentu umisťuje na vysokých příčkách. S pouhými 1,3 milionu obyvatel může někoho překvapit, že Estonsko má nejvyšší počet startupů typu unicorns (podniků v hodnotě přesahující 1 miliardu dolarů) a investic na obyvatele v EU. Odvětví startupů roste každoročně o 30 % a v roce 2023 přispělo na daních ze zaměstnanosti částkou 232 milionů eur. Brněnský tým se chtěl dozvědět více, a tak oslovil vědeckotechnický park a magistrát Tallinnu, zda by byl ochoten a schopen hostit City-to-City Exchange v rámci Evropské městské iniciativy (EUI). Po několika technických zádrhelech a dodatečné podpoře ze strany týmu EUI při identifikaci vhodných osob se návštěva uskutečnila v dubnu 2024 a já jsem měla to štěstí, že jsem mohla podpořit proces učení a výměny jako moderátorka C2C.
Cíle
Brněnský tým tvořili lidé z magistrátu i z Technologického parku. Chtěli porozumět některým faktorům úspěchu Tallinnu a prozkoumat, zda by některé z nich mohly být přenositelné. Brno s odhadovaným počtem 380 000 obyvatel je někdy označováno jako moravské Silicon Valley. Sídlí zde řada mezinárodních i českých podniků, start-upů, výzkumných center a univerzit. Brno je také mladé město, které přitahuje potenciál mladých lidí a je domovem přibližně 80 000 studentů. Cílem výměny bylo poskytnout praktické příklady inovací, podnikání a projektů Smart City, které by mohly přinést informace a inspirovat smysluplné místní změny přímo v Brně. Neformálně strávený čas mimo hlavní program dané skupině poskytl také cenný prostor pro nové a různé rozhovory o vztazích mezi místními zúčastněnými stranami.
Návštěvy
Vzhledem k tomu, že Estonsko je tak unikátním případem, bylo důležité představit jeho prostředí, než se začala věnovat pozornost místním projektům a programům. Proto jsme začali návštěvou informačního centra E-Estonia, kde jsme se dozvěděli o 30letém vývoji digitalizace od vyhlášení nezávislosti Estonska na počátku 90. let. Jedním z klíčových faktorů úspěchu je, že každý občan má jedinečnou elektronickou identifikaci, která se používá pro naprosto všechny digitální úkony – ve veřejném i soukromém sektoru. Díky řadě chytrých datových integrací to znamená, že úkoly, které by jinak mohly být poměrně složité, jsou téměř zcela automatizované. Například roční daňové přiznání je předem vyplněno online a stačí ho jen zkontrolovat a odeslat. To trvá přibližně 2 minuty. Jediné, co zatím není možné vyřídit nebo nastavit online, je rozvod, což se má letos změnit. Celkem je digitálně poskytováno více než 3322 služeb, které jsou plně integrovány mezi veřejným a soukromým sektorem.
Jakmile jsme byli seznámeni s tímto kontextem, navštívili jsme řadu různých inspirativních lidí, míst a věcí. Mezi nejzajímavější momenty patřily:
-
Návštěva výročního fóra MELT, kde jsme se setkali s týmem, který stojí za projekty Test in Tallinn a Tallinnnovation. Fórum MELT, které každoročně pořádá město Tallinn ve spolupráci se společností Tehnopol, je přehlídkou inovativních nápadů a společností a každý rok má jiné téma. V roce 2024 to byla umělá inteligence.
-
Možnost poslechnout si o některých neuvěřitelných a poněkud ohromujících pilotních projektech Smart City, které vznikly v rámci Centra FinEst pro Smart Cities, a o souvisejících pracích, díky nimž se Tallinn fakticky otevírá jako Test Bed (zkušební prostředí) pro nová řešení v oblasti Smart City.
-
Od společnosti Tehnopol seznámení s tím, do jaké míry jsou startupy a inovace základem pracovních míst a strategií růstu – typickým příkladem může být obrovská škála programů na podporu startupů a odlišné složení technologického parku v Tallinnu a Brně. (Tallinnský má 70 000 m2 plochy s více než 350 společnostmi, zatímco brněnský má 62 000 m“ plochy s pouhými 40 společnostmi).
-
Návštěva společnosti Mektory – součásti TalTechu (Tallinnské technologické univerzity), která je živoucím a dýchajícím příkladem přístupu k inovacím v podobě triple helix, který poskytuje inovátorům, studentům, podnikům a státní správě soubor užitečných a kreativních prostor pro testování a učení.
-
Seznámení s tím, jak otevřený je Tallinn vůči svým občanům a národním a mezinárodním partnerstvím – jak je to jednoduše přijímáno jako norma a jak to umožňuje něco jako formu „kultury zvědavosti“, z níž vyrůstají inovace. To bylo vidět všude, kam jsme se vydali, a možná to ožilo v nové Open City Hall („nové otevřené radnici“), kam mohou místní lidé zavítat a prozkoumat 3D digitální dvojče města.
Poznatky a opatření
Během zhodnocení jsme zkoumali, které prvky návštěv byly pro Brno nejdůležitější a jaká konkrétní opatření by mohla být zvážena díky výměně a poznatkům. Těch je opět příliš mnoho na to, abychom je zde uváděli, ale některé z nich, které snad budou zajímavé i pro jiná města, jsou shrnuty v následující tabulce:
Poznatek |
Opatření |
Kultura a způsob myšlení jsou odlišné – Tallinn se zdá být otevřený, agilní a produktivní |
Pořádejte více schůzek, více navazujte kontakty (networking), propagujte, hledejte spíše odpuštění než povolení, přijměte fakt, že hotová věc je lepší než dokonalá |
Zajímavé jsou programy jako Test in Tallinn, Tallinnovation a Prototron |
Více přemýšlejte o tom, kdo co dělá; lépe spojujte věci; více spolupracujte; snažte se omezit případný pocit rivality |
Wellbeing je prioritou – všude se bere ohled na uživatelskou zkušenost |
Nezapomeňte, že všichni jsme lidé a jsme efektivnější a výkonnější, když jsme spokojení. Na dobrém městském a pracovním prostředí záleží |
Cíle UNSDG jsou pro města důležité |
Zvažte, jak začlenit / zohlednit cíle udržitelného rozvoje do práce v oblasti Smart City. |
Přístup Triple helix je hmatatelný |
Pořádejte více setkání a networkingů. Promluvte si s národními ministerstvy o tom, jak začlenit přístup Triple Helix do práce pro Smart City |
Široká škála inovativních projektů Smart City je působivá |
Neustále pamatujte na roli, kterou mohou hrát výměnné programy EU jako URBACT, INTERREG a EUI při podpoře inovací |
Tallinn má širokou škálu národních a mezinárodních partnerství s jinými městy |
Proaktivně mapujte stávající vztahy a zkoumejte nové možnosti navazování kontaktů |
Město je živou laboratoří, kde mohou firmy testovat a hrát si |
Zvažte to při vytváření nových plánů města |
Mně osobně to opět připomnělo, že digitalizace je mnohem víc než jen technologie. Opírá se o silné digitálně smýšlející vedení; musí být snadno pochopitelná pro všechny lidi a musí mít hmatatelný dopad na jejich každodenní život, aby viděli její dopad. Klíčová a zároveň ošemetná je transparentnost a důvěra, k čemuž napomáhá přístup k designu služeb zaměřený na občany. Pokud jde o digitalizaci veřejných služeb, je důležité mít na paměti, že uživatel/zákazník je občan – nikoliv vláda.
Exchange EUI City-to-City poskytla brněnskému týmu bezkonkurenční příležitost dostat se pod kůži úspěšnému, a přitom relativně srovnatelnému městu. Kromě financování cesty nám tým EUI byl velmi nápomocen při propojování s různými místními zúčastněnými stranami. Pokud tedy uvažujete o zapojení, neváhejte – jen nezapomeňte, že skvělé věci vznikají na neobvyklých místech.
Několik užitečných odkazů:
Alison Partridge
Moderátorka EUI C2C
Duben 2024
Pro originální článek v angličtině klikněte zde.